Wystawa „Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”

Wystawa „Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”

„Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady” to wystawa, która została zorganizowana ze względu na setną rocznicę urodził Tadeusza Brzozowskiego, wybitnego artysty, malarza, rysownika, scenografa i pedagoga.

W latach 60. należał on do artystycznej czołówki Europy. Do perfekcji opanował technologiczne tajniki tworzywa. Opracował także „alchemię koloru”. Słynął z wielowarstwowych struktur, świetlistych barw oraz tajemniczych przestrzeni.

Wystawa będzie okazją do prześledzenia ewolucji twórczej artysty od lat dziecięcych do ostatnich jego dzieł, które powstał w 1987 roku. Sztuka Brzozowskiego zostanie pokazana przede wszystkim przez pryzmat jego rysunków, które są równorzędne z jego obrazami. Będąc na wystawie, warstwo zwrócić uwagę na rys nowoczesności, który widoczny jest w jego dziełach. Podejmuje on jednocześnie dialog z tradycją.

Ekspozycja obejmuje ponad 300 dzieł wykonanych w różnych technikach. Obiekty pochodzą ze zbiorów polskich muzeów, galerii, kolekcji rodziny artysty oraz kolekcji prywatnych. 

Wystawa potrwa od 22 kwietnia 2018 do 29 lipca 2018 roku. Działa Tadeusza Brzozowskiego można podziwiać w Pawilonie Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Kuratorem wystawy jest Anna Chmielicz.

Wystawowa 1

50-001 Wrocław

Dolnośląskie