Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita

Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita

„Habsburgowie a Śląsk i Rzeczypospolita w latach 1526 – 1763 – polityka, kultura, dziedzictwo” to temat międzynarodowej konferencji naukowej, której celem jest zintegrowanie środowiska badawczego z Polski oraz zagranicy.

Bogate dziedzictwo kulturowe, jakie pozostawili po sobie Habsburgowie we Wrocławiu i na Śląsku plasuje stolicę Dolnego Śląska jako najlepsze miejsce do zorganizowania tej konferencji. Na konferencji zostaną omówione najważniejsze tematy dotyczące Europy Środkowej, jak i dziejów związanych z dynastią Habsburgów.

Analizie zostanie poddany przedział czasowy 1526 – 1763, czyli okres kiedy Śląsk ostatecznie na mocy postanowień Traktatu o Przeżycie pomiędzy Jagiellonami i Habsburgami stał się częścią państwa tych drugich oraz kiedy pokój w Hubertusburgu oficjalnie usankcjonował utratę prawie całego Śląska przez Austrię na rzecz Prus, a w Rzeczpospolitej wyznaczał koniec okresu saskiego.

Interdyscyplinarna konferencja będzie okazją do wymiany poglądów naukowców zajmujących się takimi dziedzinami, jak historia, historia sztuki, antropologia, językoznawstwo, kulturoznawstwo oraz etnologia.

Na konferencji zostanie zorganizowany także panel dla młodych badaczy, podczas którego będą mogli zaprezentować efekty swoich badań. Wydarzenie zostanie wzbogacone również o debaty i bardzo ciekawe wykłady.

Udział w konferencji jest płatny: 100 zł (studenci).

Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2019 na Instytucie Historycznym Uniwersytetów Wrocławskiego.

ul. Szewska 49
50-139 Wrocław
Dolnośląskie

Organizatorami konferencji są:
• DKN Historyków Nowożytności Uniwersytetu Wrocławskiego im. J. Leszczyńskiego,
• Koło Młodzieży Akademickiej Towarzystwa Polsko-Austriackiego.
E-mail: dkn.leszczynski@gmail.com.